Великобритания: Фармацевтите играят ключова роля за подобряване на здравето на пациентите


Фармацевти, които обслужват амбулаторни пациенти, могат да подобрят техните здравни резултати. Това показва най-мащабният систематичен преглед на налични научни данни към момента. Научноизследователски екип под ръководството на професор Маргарет Уотсън от Университета в Бат, съвместно с други организации и университети (организацията за информация за медицина, базирана на доказателства „Кокрейн“, Университета в Абърдийн и др.), извърши преглед на 116 научни изпитвания, обхващащи над 40 хиляди пациенти. Те сравняват интервенции от фармацевти с интервенции от страна на други здравни специалисти за голям спектър от хронични заболявания, вкл. диабет и хипертония. Прегледите на „Кокрейн“ оценяват данни от възможно най-голям брой изследвания за извеждане на най-надеждни изводи и са международно признати за най-висок стандарт в медицината и фармацията, базирани на доказателства. В този преглед 111 проучвания сравняват интервенции, извършвани от фармацевти, с такива, извършвани в условията на стандартната здравна грижа. Авторите на прегледа установяват, че пациентите в групи, получили грижи от страна на фармацевти, са с по-добри резултати за кръвна захар и кръвно налягане. За други групи, като хоспитализации и смъртни случаи, ефектът не е толкова сигурен, въпреки че като цяло е в положителна посока.За следене  на кръвната захар е използван показател, наречен HbA1c /гликиран хемоглобин/. Като цяло при изпитванията с интервенции от страна на фармацевти, показателят HbA1C на пациентите спада с 0,8% в сравнение с обичайната грижа. Ръст от 1% в HbA1c се свързва с увеличение на риска от преждевременна смърт с 28%. За кръвното налягане на пациентите вероятността то да е извън нормите е наполовина по-малка за лица, получаващи грижи от фармацевти и средно е с 5mmHg по-ниско от това на другите пациенти. Тази стойност се свързва с намаляване на риска от инфаркт с 34%, а на риска от исхемична болест на сърцето – с 21%. Проф. Уотсън от Университета в Бат посочва, че изследването е важно, защото показва, че фармацевтичните услуги могат да постигнат клинично значимо подобрение за пациентите и могат да донесат ползи за някои хронични заболявания, като диабет и хипертония. „Знаем, че тези заболявания ще се срещат все по-често заради застаряването на населението. Правителството инвестира много сериозно за позициониране на фармацевти в практиките на ОПЛ и на други места в системата на Националната здравна служба. Резултатите от прегледа показват, че изпитванията на услуги от фармацевти биха могли да подобрят здравето на пациентите и в този смисъл бъдещите инвестиции във фармацевтични услуги могат да стъпят върху информативната база на изследването."
Проф. Уотсън добавя: „Фармацевтите не са панацея, но могат да укрепят способностите и капацитета на здравната система и да допринесат за по-добро здраве на пациентите. Има и съображения, които следва да се посочат. Поради недобро отчитане на данните от някои от изпитванията и общото ниско качество на доказателствата, не можем да определим точно кои елементи на фармацевтичната услуга са ефикасни. Затова в бъдеще бихме желали сериозно да се подобри отчитането на данните."
Никое от петте изследвания, в които се сравняват услуги, предоставяни от фармацевти с услуги, предоставяни от други здравни специалисти, не оценява въздействието на интервенцията върху процента пациенти, чиито показатели за кръвно налягане или гликиран хемоглобинса извън нормите, върху посещенията и приема в болница, нежелани лекарствени реакции или физическо функциониране. Проф. Уотсън посочва: “Това показва, че няма данни, сочещи, че интервенции, извършвани от други здравни специалисти, носят повече или по-малко ползи в сравнение с интервенции, предоставяни от фармацевти". Според изследователите от „Кокрейн“ данните показват, че фармацевтите могат да имат ключов принос и да укрепят капацитета и способностите на Националната здравна служба, и най-важното – пациентското здраве, във времена на сериозни предизвикателства.
Представянето на работата на екипа на проф. Уотсън е включено в програмата на Световния конгрес по фармация и фармацевтични науки в Глазгоу през септември тази година. Проучването е финансирано от шотландското правителство, а проф. Уотсън получава финансиране от The Health Foundation.
Източник: https://www.bath.ac.uk/announcements/pharmacists-play-vital-role-in-improving-patient-health-shows-biggest-review-of-evidence-to-date/


Сподели

Публикувана на 2018-09-27 10:03:53 | Прочетена: 950 пъти