Великобритания и Швейцария: Грешки при отпускане на лекарства в аптеки


Швейцарският национален радио-телевизионен оператор (Swiss Radio and Television (SRF)) представя случая с пациента Мохамед Семсаркиабани, получил от аптека лекарство против рак, вместо предписаното средство за високо съдържание на липиди в кръвта (Litalir вместо Lipanthyl). Тъй продуктът бил нов за пациента, той подробно изчел листовката и установил, че средството е със съвсем различни показания от очакваното. Освен това на опаковката фигурирало името на друго лице. От веригата аптеки Topwell дават следното обяснение в своя защита за случая, в който потенциалният изход за пациента е чернодробно увреждане, вместо излекуване: двете лекарства са били запазени за две различни лица със сходни чуждестранни фамилии. Наименованията на лекарствените продукти звучат близко и започват с една и съща буква. От веригата признават, че при отпускането на лекарството не е сверено надлежно името, посочено на документа за получаване с името върху запазената опаковка и поднасят извинения на пациента.

Според Енеа Мартинели, главен фармацевт за няколко лечебни заведения за болнична помощ, случаят не е изолиран, като само в аптеките, за които отговаря той, средно веднъж на месец се отпуска грешно лекарство.

Швейцарските правила за добри практики при отпускането на лекарства изискват да се прилага принципът за контрол „четири очи“, при който един от контрольорите трябва да е с надлежната квалификация и правоспособност. Независимо от тези регламенти и системи за контрол грешки продължават да се правят.

Пациентски организации настояват в близко бъдеще да не се позволява издаване на рецепти, попълнени на ръка. Позицията на лекарите, поддържана и от телевизията е, че пациентите също носят отговорност да уведомяват лекарите кой лекарствен продукт вече приемат и да следят дали в аптеката се отпуска правилното лекарство.

Във Великобритания също се наблюдава силно брожение, свързано с грешки при отпускането на лекарства в аптеки, но аспектът е по-различен. През ноември 2017 г., след повече от десетилетие безрезултатни действия, в Парламента беше внесен законопроект за декриминализация на неволни грешки при отпускане на лекарства. Към момента деянието подлежи на наказателно преследване. Предложените изменения позволяват повече мерки за правна защита в такива случаи, ако лицето, извършило погрешното отпускане на лекарства, е предприело незабавно действия за уведомяване на пациента и за неговата безопасност. 

Фармацевтите приветстват законопроекта, като се очаква той да способства за прозрачност при грешките и съответно за превенция.

Източник: Deutsche Apotheker Zeitung


Сподели

Публикувана на 2018-01-04 09:23:11 | Прочетена: 1464 пъти