Европейският парламент иска хармонизирани критерии за ценообразуването и реимбурсирането на лекарства


20% от публичните разходи за здравеопазване в държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ОИСР отиват за лекарства, което е голяма тежест във времена на бюджетни икономии и рестрикции, според източник на EurActiv от ЕП. Европейският парламент иска по-голяма роля за ЕС в регулирането на фармацевтичния пазар и контролирането на нарастващите цени на лекарствата. Соледад Кабесон Руис, депутат от ЕП, счита, че са нужни общоевропейски мерки за укрепване на възможностите на страните-членки да преговарят и съответно да постигат по-справедливи цени на лекарствените продукти.

ЕП призовава Европейския съвет да се търси по-голямо сътрудничество между страните-членки във връзка с процедурите за определяне на цените, за избягване на ненужни административни изисквания и забавяния.

В интервю за EurActiv министърът на здравеопазването на България д-р Петър Москов посочи, че предстои София и Букурещ скоро да подпишат междуправителствено споразумение за съвместно договаряне на цени и осигуряване на лекарства с фармацевтични фирми. Мнението му се споделя от пациентски организации, които на своя среща на 12 септември в гр. София обсъждаха начините за подобряване на достъпа до лекарства и за укрепване на позицията на държавите в процесите на договаряне с фармацевтичната индустрия.

EurActiv цитира мнението на д-р Станимир Хасърджиев, главен секретар на Европейското партньорство за подобряване на достъпа на пациентите до здравеопазване, че фармацевтичният сектор ще трябва да участва в трудните разговори в търсенето на по-добри решения.

Според източника на изданието в ЕП се очаква силно лобиране от страна на сектора. Въпреки че последното усилие за въвеждане на прозрачност в ценообразуването е било блокирано от Европейския съвет, самият той признава необходимостта от анализ на действащата система на ценообразуване, конкуренция и генерични лекарствени продукти.

ЕП призовава Комисията да въвежда условия за достъпност на цените и неексклузивност или съвместни права върху интелектуалната собственост при научноизследователски проекти с европейско публично грантово финансиране (например „Хоризонт 2020“).

Източник:

http://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/parliament-wants-harmonised-criteria-for-drug-pricing-and-reimbursement/

 

 

 


Сподели

Публикувана на 2016-10-28 15:24:20 | Прочетена: 1247 пъти