Проведе се специализираният форум - „Digital Health and Medical Innovation Forum“


Форумът за иновации в здравеопазването „Digital Health and Medical Innovation Forum“ за втора поредна година събира инвеститори, клиники, медицински заведения, държавни структури и изобщо технологични иноватори от медицинския сектор, за да обсъдят новите идеи и приложения и да доразвият своите визионерски проекти.

В рамките на форума от името на Българския фармацевтичен съюз взе участие проф. Илко Гетов, председател на организацията.

Източник:http://www.zdrave.net

Само през януари в Българския фармацевтичен съюз са постъпили над 130 сигнала от пациенти за липса на инсулин, което прави средно почти по пет на ден. Това съобщи председателят на съсловната организация проф. Илко Гетов по време на форум, посветен на иновациите в системата на здравеопазването. Примерът, който даде проф. Гетов, бе във връзка с проблемите около паралелния износ на медикаменти у нас и регулацията на лекарствения пазар като цяло.

„Тези хора изпадат в много тежко състояние“, допълни проф. Гетов и подчерта, че е необходима по-висока степен на регулация на аптечните услуги. Той припомни, че у нас има огромна диспропорция между броя на аптеките и достъпа до лекарства. „Проблемът с аптеките е изключително сериозен – след 2008 г. държавата абдикира от този сектор – всичко е оставено под формата на търговия на дребно“, коментира проф. Гетов. Според него резултатът от това е концентриране на аптеки в икономически атрактивните региони и същевременно наличието на цели региони без нито една аптека. В тази връзка той посочи, че има цели 11 общини без нито една аптека, работеща с НЗОК. Друг пример, който даде проф. Гетов, е Хитрино, където след инцидента единствената аптека е била изцяло унищожена. На територията на област Шумен има само една аптека, обработваща протоколи, съобщи още той.

Ето защо от съсловната организация на фармацевтите за пореден път настояха за приемането на отделен закон, регулиращ достъпа и разпространението на лекарства. „В него трябва ясно и категорично да бъдат разписани географски и демографски критерии за разкриване на аптека“, отбеляза проф. Гетов.

Той алармира и за рисковете, свързани със свободната продажба на различни стимуланти и хранителни добавки в интернет. „Няма институция в България, която да следи стриктно това нещо. В интернет се продават лекарства, които съдържат наркотични вещества, лекарства, които са предназначени за гръцката здравноосигурителна система. Продават се добавки, след които едва ли не пациентите започват да играят хоро в деня след операция“, заяви той, като обясни, че въпреки многото сигнали от страна на фармацевтичния съюз, няма нито един санкциониран. „Явяват се популярни лица, лекари, бели престилки, слушалки и всичко това лекува като панацея. Но това е положението – ние живеем в една разградена система“, коментира още проф. Гетов.

Електронна рецепта и досие – до края на 2018 г.

Нуждата от интегрирана система в сферата на здравеопазването категорично защити председателят на Български фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. “По отношение на дейностите с лекарства и операторите в системата нещата в България са изключително назад“, заяви той, като посочи, че особено голям е проблемът с липсата на единни регистри за наличността с медикаменти по места. „Нещата са още по-трагични, направо изпуснати, по отношение на медицинските изделия – там нито има цена, нито производител, нито регистър – просто отивате и ви казват 10 000 лв.“, допълни председателят на БФС.

Проф. Гетов обясни, че нормалната практика в страните от ЕС е всяко лекарство да има уникален продуктов номер, чрез който всеки може да провери наличността и цената на медикамента. В тази връзка той съобщи, че от 2019 година влиза в сила европейската директива за верификация на медикаментите, която задължава всички оператори в системата, включително аптеките, да са въвели въпросните кодове.


Сподели

Публикувана на 2017-03-13 17:10:23 | Прочетена: 1543 пъти