Проф. Илко Гетов: Причина за това лекарите и фармацевтите да не работят заедно е погрешното разбиране за конкуренция


 

На 26-ти и 27-ми ноември за първи път у нас се проведе Национална фармацевтична студентска академия (НФСА). Организатор на събитието е Българска фармацевтична студентска асоциация (БФСА).

Един от официалните гост-лектори на събитието беше председателя на Българския фарамацевтичен съюз – проф. Илко Гетов, който изнесе лекция на тема „Ролята на фармацевтите и аптеките за рационалната употреба на антибиотиците“.

Специално за Medical News, проф. Гетов сподели впечатленията си от форума и мнението си по отношение на комуникацията между лекари и фармацевти.

Първата Национална фармацевтична академия вече е факт. За какво говори това масово посещение и интерес от страна на бъдещите фармацевти?

Първата Национална фармацевтична академия е по повод на Седмицата на антибиотичната резистентност. За първи път нашите млади колеги фармацевти от софийския факултет организират подобна инициатива и това е похвално, защото досега фармацевтите и студентите по фармация не са включени в подобни инициативи в България.

Масовото посещение показва,че има нужда от подобни събития и че младите хора имат желанието да се включат в такива инициативи и да заемат своето бъдещо място в практиката.

Каква трябва да бъде ролята на фармацевтите в употребата на антибиотиците?

Ролята на фармацевтите е в две посоки. На първо място, това е да не допускат порочни практики като отпускането на антибиотик без лекарско предписание и от втора страна, да участват в обучението и в съветването на пациентите – да не използват антибиотици при всяка нужда, а да ги използват само, когато е предписано.

Тоест осигуряване на рационалната употреба на антибиотика. Ролята на фармацевтите като най-достъпните медицински специалисти е оценена във всички държави членки на ЕС, но за съжаление в България все още има неразбиране в тази посока.

На какво според Вас се дължи недостатъчния диалог между лекари и фармацевти и какви предложения имате в тази насока?

Основният проблем за това лекарите и фармацевтите да не работят заедно е поради липсата на правилна оценка от ползата от профеционална комуникация. На следващо място е погрешното разбиране за конкуренция.

Всеки е компетентен в своята област, всеки е достатъчно експерт в сферата, в която работи и подобна конкуренция според мен е ненужна. А какво може да се направи – първата стъпка е по отношение на генериката на лекарствата, където ще се види, ще се оцени и ще се почувства от всички мястото и ролята на фармацевта в терапията на пациента.

Това, че той е специалист по лекарствата, не по диагнозите, не по терапията, а по лекарствата.

Кои бяха основните акценти от Вашата лекция?

Основните акценти бяха т. нар. „добри практики” за участие на фармацевтите и на аптеките в публични кампании за превенция на антибиотичната резистентност, на информиране и на образование на населението за рационалната употреба на тези лекарства. Мисля, че на колегите им хареса.

Д-р Георги Попов


Сподели

Публикувана на 2016-12-23 12:29:50 | Прочетена: 1479 пъти