Проф. Илко Гетов пред Медикал Нюз: Магистър-фармацевтите облекчават здравната система и са в помощ на лекарите


https://youtu.be/DqGL_u24ehc

Mежду 23 и 25 юни над 1000 български магистър-фармацевти се събраха в Русе по повoд на XI Български фармацевтични дни. Традиционното специализирано изложение на събитието и Научната пленарна сесия се проведоха в зала „Булстрад арена“.

Medical News беше основен медиен партньор на събитието. Разговаряхме с проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз, относно новостите на форума, ролята на фарамацевта в здравеопазването, комуникацията между лекари и фармацевти и новата платформа за продължаващо обучение на Фармацевтичния съюз.

Здравейте, проф. Гетов. Поздравления за организацията на единадесетия пореден форум – този път, за първи път на Дунава – ще продължава ли събитието да се провежда извън София и какви са плюсовете от това „Български фармацевтични дни“ да се изнесе извън столицата ?

Благодаря Ви за поздравленията. Днес е Еньовден, нашият професионален празник, на магистър-фармацевтите. Да, за първи път сме в Русе, на Дунава, защото преди 133 години в Русе е основано първото аптекарско дружество.

Освен това, тази година се честват и 10 години от основаването на Българския фармацевтичен съюз и имаме една серия от събития, с които да отбележим тази годишнина. Провеждането на такъв форум, с такъв мащаб – над 1000 участници, с повече от 60 изложители, с чуждестранни лектори, тридневен форум, с открито изложение за хората „Попитай фармацевта“, една голяма музейна експозиция, която организирахме във фоайето на Булстрад Арена – Русе, е твърде сложно.

От друга страна има своите позитиви, защото така колегите ни отиват и към други дестинации извън София и така подобряваме качеството като приближаваме продължаващото медицинско обучение към повече хора. Миналата година в София бяха 860 участници, а тази година са почти 1000, което показва, че този формат е успешен.

Споменахте за изложението „Попитай фармацевта“, което е обърнато към общата публика. Тук е момента да отбележим, че фармацевтът е най-лесно достъпния медицински специалист. Бихте ли казали кои са основните проблеми, с които се срещате при комуникацията с пациентите и къде фармацевтът е най-полезен?

Моите колеги са в ежедневен контакт с десетки пациенти, статистическите данни показват, че през българските аптеки преминават около 1,5 млн. пациенти в рамките на един месец, което е една огромна цифра и това позволява фармацевтите да разгърнат своите познания и компетенции като медицински специалисти, да помагат.

Например една от лекциите на чудестранен лектор беше за така наречения „фармацевтичен триаж“. При него трябва да се създадат необходимите условия да се прави скрининг, наистина да се прави отсяване на тези, които могат чрез самолечение да се повлияят техните проблеми, като това ще облекчи здравната система в прегледите, ще облекчи Здравната каса като разходи за лекарства и същевременно ще помогне на лекарите и на останалите участници в системата на здравеопазване по-качествено и наистина за по-тежките случаи.

Да, наистина това би могло да доведе до намаляване на броя на хоспитализациите, от където ще се спестят пари.

Да, точно така. Обикновено това, което търсят пациентите от моите колеги е консултация как да употребяват едно лекарство, как да го съхраняват, дали има взаимодействия между две предписани лекарства, дали има начин да се подобри терапията чрез хранителен режим и двигателния режим.

Нещо, за което фармацевтите трябва специално да бъдат обучавани, тъй като нащето съсловие се подмладява, но има и доста колеги, които не сме се задълбавали в тези съвременни насоки.

Няма как да не Ви попитам, тъй като това е една тема, вълнуваща и фармацевти, и лекари – каква е, според Вас, комуникацията между тези два стълба на здравеопазването? Също така,  какъв е коментарът Ви относно непрекъснато актуалната тема – генерично заместване на лекарства? Докъде лекарят и фармацевтът трябва да си от полза и откъде вече започват проблемите при изписването на лекарства?

Да, наистина темата е много щекотлива, много болна, за съжаление ние в България нямаме тази добра екипност и комуникация между лекар и фармацевт. Има едно натрупано недоверие между двете съсловия, има едно напрежение в комуникацията от сорта на това, че „той ще ми вземе функциите“, „при мен ще намалеят пациентите“, нещо, на което аз твърде много се дразня, защото ако погледнем чисто исторически и в съвременните условия, ролята на медицината, диагностиката, терапията са толкова модерни и комплексни, че има място за всеки под слънцето.

Ако приемем добрата практика, в която лекарят диагностицира и решава пътя на терапията, решава дори с какви молекули да се лекува, след това идва мястото на фармацевта, който да каже за този пациент дали оралната форма е по-добра, дали парентералната… Трябва да има проследяване на ефекта от терапията, дали правилно се приема лекарството.

Например, съвременните антиасматични лекарства са в инхалаторни устройства и ако пациентът не е правилно обучен и ако пациентът не е проследен дали правилно ги използва, няма никакъв ефект от терапията. По този начин няма ефект от терапията на лекаря и от неговите усилия за правилна диагностика и лечение, няма ефект от парите, дадени от Здравноосигурителната каса, няма ефект от усилията на фармацевта да спомогне за рационалната терапия.

За мен бъдещето е на широкия екип от лекари и фармацевти и особено на общопрактикуващия лекар, който е също на преден фронт, като колкото по-добре се кооперират общопрактикуващи лекари и фармацевти, толкова по-добър ще бъде резултата за пациентите, защото всеки е специалист в своята територия. Лекарствата и диагностиката, и инструменталните методи на клиничната лаборатория са вече на светлинни години.

Много актуално напоследък в България, но отдавна по света, е подължаващото медицинско обучение, за щастие то вече става задължително за фармацевти и здравни специалисти. Моля, разкажете ни за платформата за продължаващо медицинско обучение на Фармацевтичния съюз и ако може да се обърнете към Вашите колеги и да им обясните как може тя да е полезна за тях и защо това е важно?

С промени в Закона за здравето от края на миналата година беше въведено задължителното продължаващо обучение и от 1-ви юни стартираме платформа за дистанционно обучение, в което те ще могат да гледат видео файлове и презентации, след което решават тест и след това си заплашат точките, като тези точки автоматично ще се обновят в регистъра, като по този начин ще се покрият условията за продължаващо обучение.

Колко точки трябва да бъдат направени от фармацевтите?

На година минимум трябва да се правят по 30 точки, в рамките на тригодишен период – 90. След получаването на тези точки, след тригодишния период точките се нулират, те остават в системата, но се нулират като бройка, и започва да тече нов период.

Разбира се събирането на точки е възможно чрез участието в подобни форуми, чрез публикации, чрез абонамент за списания и научна литература, посещаването на международни конгреси, организираните модули от фармацевтичните компании, така че форматът е максимално флексибилен, за да може всички да съберат броя точки.

Наистина, електронната и дистанционната форма са най-достъпни.  А какво ще стане ако един магистър-фармацевт не успее да събере тези точки?

По Устава и по Закона има задължение на Комисията по етика и качество на регионално ниво да прави предупреждения към този колега и да му препоръча в какъв период да си събере точките. Аз предполагам, че на един етап наличието на кредитни точки ще бъде едно от основните за работа със Здравната каса, както и за разширяване на аптеките.

Така ще се увеличи мотивацията за продължаващо медицинско обучение, което е и целта. Още веднъж честит празник, поздравления за успешно организирания форум и надявам се до скоро.

Вижте цялото видео интервю с проф. Илко Гетов:

Източник:

http://medicalnews.bg/blog/2017/06/27/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%98%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%93%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D1%82/

 


Сподели

Публикувана на 2017-07-19 11:28:51 | Прочетена: 2593 пъти