Оffnews: Въпреки забраната за износ, инсулин отново се намира трудно
В складовете задържат количества и чакат да падне забраната, твърди гл. секретар на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов.
Граждани сигнализират за нови случаи на проблем с набяването на инжекционните разтвори Fiasp и Tresiba. До края на месец февруари е в сила забраната за износ на инсулини и аналози и други понижаващи кръвната захар лекарства, както и антибиотиците, предназначени за системна употреба в детска възраст.
В една от големите вериги, чиито аптеки са разположени в София и в страната, определят положението като „кошмарно“. Фармацевтите са принудени да заделят количество за пациенти, които всеки месец изпълняват рецептите си при тях, но понякога и това не е възможно заради недостиг на количества на склад.
Според Светослав Крумов, главен секретар на Български фармацевтичен съюз и практикуващ фармацевт, СЕСПА – специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, показва, че наличности от двата медикамента за диабетици тип 1 има. Причините за възникналата ситуация според Крумов може да са много.
„Задържат количества по складовете и чакат да падне забраната. Или конкретната аптека не е част от веригата производител – търговец на едро, тогава по-трудно стига до достъп до тези продукти. Или ѝ се предоставят неизпълними условия“, казва той пред БГНЕС.
Основният проблем е, че пациентите нямат достъп до медикаменти, посочва Крумов. Секретарят на Български фармацевтичен съюз припомни, че цените на лекарствените продукти в България са най-ниските на територията на ЕС, което увеличава броя на потенциалните приемници на забранените за износ към днешна дата медикаменти.
„Това решение по подобие на личния лекар – личен фармацевт, е единственото решение, което би имало някакъв смисъл“, категоричен е Светослав Крумов.
Според него така пациентът ще е застрахован, че ще намери в аптеката лекарството, за което е отишъл, а няма да се възпрепятства неговият достъп. Фармацевтичният съюз е запознал с предложението си Министерство на здравеопазването, откъдето чакат новият министър, който ще замени Христо Хинков, да придвижи подобна законодателна промяна.
„Разбира се трябва да има широко съгласие от производителите и дистрибуторите“, подчертава Крумов.
В заключение той припомни, че Българският фармацевтичен съюз поддържа национален номер за продуктите на „Novo Nordisk” 0 700 300 45, на който всеки инсулинозависим пациент може да получи информация къде да открие лекарството, от което има нужда.
Източник: Оffnews
Сподели
Публикувана на 2024-02-29 12:54:28 | Прочетена: 1090 пъти
БФС В МЕДИИТЕ
- БНР Бургас: Фармацевти против предложението за вендинг машини извън аптеки и дрогерии
2024-02-23 09:40:51
- БТВ Новините: Забраната за износ на инсулин се удължава с още месец
2024-02-28 12:43:18
- Clinica.bg: Нов скандал заради инсулина
2024-02-29 12:52:33
Предстоящи събития
- Заседание на УС на БФС на 17.09.2024
2024-09-17 20:00:01
- Продължаващо обучение - Тева-Фьоникс Академия за фармацевти 2024
2024-10-18 17:00:00