ПАРЛАМЕНТЪТ ДА СЕ ЗАЕМЕ ВЕДНАГА С ПАРАЛЕЛНИЯ ИЗНОС


Председателят на БФС проф. Илко Гетов в интервю пред clinica.bg:
Без прагматични, рационални и законосъобразни политики в сектора очаквам да настъпят сътресения, казва проф. Илко Гетов
Изборите вече отминаха. На прага на новата власт попитахме сектора какво очаква от нея. Кои са проблемите в сферата на лекарствената политика, чието решение не може повече да се отлага от бъдещия парламент и кабинет, отговаря проф. Илко Гетов, председател на БФС.

От новия парламент очакваме да бъде структуриран бързо и да се заеме с решаването на най-наболелите проблеми в сектора за обществото и медицинските специалисти. Няколко пъти по време на предизборната кампания поставихме едни и същи въпроси като нуждата от регулиране на паралелния износ и осигуряване на достъпа на пациентите до лекарства, а не изнасянето им в други държави. Поставихме и въпроса за нуждата от създаването на нов закон за достъпа до лекарства и разпространението им. Смятаме, че е дошло времето ЗЛПХМ да бъде разделен на две и да бъде осъвременен като се включат в него модерните европейски модели и подходи за осигуряване на качествени и безопасни лекарства, за гарантирането им до всяка точка на страната.

 

Знам, че това няма да бъде лесно, че новият парламент е твърде разслоен и в него се преплитат много интереси, но се надявам на добрата воля и на усещането, че обществото, а и ние като медицински специалисти, не може повече да седим и да чакаме.

 

Основните промени, които очакваме да се предприемат, са въвеждането на Национална аптечна карта, ограничаването на вертикалните структури на пазара, търсенето на по-оптимални пътища за финансиране на лекарствената терапия – например, изваждането на лекарствата за редки заболявания от НЗОК и връщането им в МЗ или в специален фонд. Защото в момента в някои региони на страната редките заболявания вече не отговарят на дефиницията за тях. Също така трябва много внимателно да се подходи към въвеждането на диференцирана ставка за облагане на лекарствата. Няма как от самото начало ДДС да бъде намалено два пъти, но може да се предприемат стъпки за намаляването му на годишна база с един процент и да се види какъв е ефектът. Необходимо е да се стимулира генеричната лекарствена политика било чрез генерично предписване или заместване, но всичко това са мерки, които без парламент няма как да се случат. Затова очакваме той да заработи на висока скорост, след като се структурира в рамките на месец.

 

Отлагането на всички тези решения би довело до задълбочаване на проблемите, до ескалирането им и до това, че пациентите ще се принудят да търсят лекарства в чужбина, а броят на аптеките с договор с НЗОК ще намалее още повече. Надяваме се, че за всички тези проблеми ще се търсят и намерят адекватни решения, защото в предизборните програми почти нямаше конкретика в сферата на лекарствената политика.

 

Всичко това обаче зависи и от следващото редовно правителство, надявам се да се намери най-добрата формула за него. Добре би било да има срещи със съсловните организации, така както се предвиждат такива и с работодателските и синдикалните. Защото решенията и политиката на следващия министър на здравеопазването ще я изпълняваме ние.

 

Новият кабинет трябва внимателно да подбере задачите и приоритетите, които ще си постави, както и да определи средносрочна рамка за действие, защото решенията не се вземат от днес за утре. Те трябва да се консултират, добре да се обмислят, за да не се стига до случаи като този с въвеждането на пръстовия отпечатък, който в последствие бе отменен. Ако политиките по структурирането на сектора не са прагматични, рационални и законосъобразни, очаквам да настъпят сътресения. Защото етичните принципи в сферата на медицината и фармацията са основополагащи.

 

Източник: https://clinica.bg/1947-%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D0%B0-%D1%81-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D1%81

 


Сподели

Публикувана на 2017-04-04 10:42:58 | Прочетена: 1672 пъти