Писмо от БФС до Министър-Председателя и Министъра на Здравеопазването във връзка с НСЦРЛП


изх. № 195/14.10.2022 г.

 

ДО

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО

МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

 

Уважаеми г-н Гълъб Донев,

Уважаеми д-р Асен Меджидиев,

 

С настоящото писмо, като съсловна организация на магистър-фармацевтите, които са участници във веригата на лекарственото снабдяване у нас, бихме искали да изразим притеснение относно оповестените в публичното пространство намерения за промени в състава на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти.

Националният регулатор в областта на цените и реимбурсирането на лекарствата преодолява успешно предизвикателствата през годините и провежда последователна и ефективна дейност, която гарантира стабилност и предвидимост на лекарственото снабдяване и осигуряване на достъпни лекарствени продукти на българските пациенти.

 

Фармацевтичният сектор и ежедневната работа на участниците във веригата на лекарственото снабдяване – производители/ПРУ, притежатели на разрешения за употреба, търговци на едро и дребно с лекарства - до голяма степен зависи от адекватното функциониране на Съвета. Последователността и приемствеността в работата на националния регулатор на цените и реимбурсирането на лекарствата е от съществено значение за своевременното включване на иновативни лекарствени терапии, както и на нови генерични и биоподобни лекарствени продуктив Позитивния лекарствен списък, за актуализация на цените на лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписания чрез сравнение с цените им в други държави от ЕС, за приемане и обновяване на фармако-терапевтичните ръководства, за поддръжка на реимбурсния статус на лекарствените продукти и редица други дейности, свързани с провежданата политика в сферата на лекарственото снабдяване у нас. Устойчивостта в работата на НСЦР е от изключително значение, особено в периоди на сериозни предизвикателства, каквото към момента са последиците от КОВИД-19 пандемията и подготовката за въвеждане на Регламента за ОЗТ.

 

Съгласно информация, предоставена от Националния съвет по цени и реимбурсиране и Националната здравноосигурителна каса, към 1 октомври 2022 г. в процес на разглеждане са над 60 процедури за включване в ПЛС на лекарствени продукти с нови международни непатентни наименования и нови терапевтични показания. Забавяне в административния процес и невъзможност за приключването му до края на 2022 г. може да затвори вратата за заплащане от НЗОК през 2023 г. на нови лекарствени терапии, които гражданите в повечето европейски държави вече получават, и да ги отложи за 2024 г. Някои от новите терапии са животоспасяващи, дават повече възможности за лечение за хиляди пациенти, а в някои случаи може дори да са по-изгодни за НЗОК. Голяма част от тях от години са утвърдени и широко използвани в повечето европейски държави, а пациентите у нас ще трябва да ги чакат поне още една година.

 

Сигурни сме, че членовете и ръководството на НСЦРЛП, в сътрудничество с екипа на МЗ и НЗОК, имат волята да преодолеят проблемите и предизвикателствата и в бъдеще.

Във връзка с изложеното дотук и предвид професионалния и експертен характер на институцията, промени в състава и ръководството на Съвета биха били крайно нецелесъобразни, още повече в края на календарната година и неяснотата за Бюджет 2023.

Изразяваме готовността си за подкрепа на устойчивото развитие на НСЦРЛП в открит диалог с държавните институции и неправителствени организации в сектора.

 

С уважение:

Маг.-фарм. Велина Григорова

Председател на УС на БФС


Сподели

Публикувана на 2022-11-22 10:15:57 | Прочетена: 592 пъти